Mobil Ödeme

Mobil Ödeme : Birçok kişi internette telefon tarayıcılarında veya uygulamalarda, WiFi veya 3G / 4G şebeke sinyali olması koşuluyla mobil ödeme yapar. Bu şekilde ödemenin birkaç yolu var. Örneğin, bir siparişin ödemesini yapmak için (bir bilgisayarda olduğu gibi) bir web sitesine kart detaylarını manuel olarak girebilir. Bir mobil uygulamaya eklenmiş bir banka kartını otomatik olarak şarj edebilir. PayPal’ı kullanabilir veya size e-posta ile gönderilen bir dijital faturanın bağlantısını takip edebilirsiniz.

Mobil Ödeme Bozdurma

2010 öncesi, buna yaygın olarak kablosuz uygulama protokolü (WAP) ödemeleri deniyordu. WAP, internete bağlanan akıllı telefonlarda en yaygın kullanılan tesisdi. Bu nedenle, tüm internete erişimi olan bir web tarayıcısı yerine, insanlar birlikte sınırlı WAP tarayıcısı veya uygulaması aracılığıyla ödeme yaptılar – birlikte WAP ödemeleri olarak sınıflandırıldılar.

Ancak zamanlar ödeme ortamını hızla değiştirdi ve şimdi telefonlar genellikle internete tam erişimi olan daha yeni bir biçimlendirme dili kullanıyor.

Mobil Ödeme İle Nakit

SMS ödemeleri – ayrıca premium SMS olarak da adlandırılır – ürün veya hizmetlerin kısa mesaj yoluyla ödenmesi anlamına gelir. Doğru alıcı telefon numarasına ilgili bilgileri içeren bir metin mesajı gönderdikten sonra, ödeme tutarı cep telefonu faturanıza eklenir. Dolayısıyla, telefon şebekesi sağlayıcınız aracılığıyla, belki de otomatik ödeme veya kullandığınız kadar öde – genellikle telefon kullanımınız için ödediğiniz şekilde ödeme yapıyorsunuz.

Turkcell

Sadece birkaç yıl önce, SMS ödemeleri, cep telefonlarını mal veya hizmet ödemeleri (kişiden kişiye yapılan ödemeler için bile) veya hayır kurumuna bağış için ve basitliği nedeniyle iyi bir sebep için bağışlamanın en popüler yöntemlerinden biriydi. kullanıcının ihtiyacı olan, metin özelliği olan bir telefon ve ön ödemeli SIM kart veya telefon sözleşmesidir. Bununla birlikte, daha gelişmiş akıllı telefonlardaki artışla birlikte, diğer mobil ödeme modları daha hızlı bir büyüme göstermiştir.

Türk Telekom

Doğrudan operatör faturalandırması (DCB) – doğrudan operatör faturalandırması olarak da bilinir – banka veya kart ayrıntılarını kullanmak yerine mobil operatörünüz üzerinden ödeme yapmanın bir yoludur. Bunu yapmanın bir yolu, telefon numaranızı bir ödeme sayfasına veya bir uygulamaya girmektir; burada, bu numaranın sahibi olduğunuzu doğrulamak için birkaç doğrulama adımından sonra (örneğin bir metin mesajını onaylayarak). Ödeme, telefon faturanızdan veya ön ödemeli SIM karttan SMS ödemelerinde olduğu gibi düşülecektir.

Vodafone

Google Play ve App Store gibi dijital hizmetler, DCB tarafından ödeme yapma seçeneği sunar. Ayrıca TV oylama, yardım bağışları ve dijital içerik için abonelik için kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir